Cha-Ching

Living a clean lifestyle isn’t cheap. That was one of the first things that Shawn and I realized when we decided to give it a try. You might think that when you decide to eat fresh produce, lean proteins and a less-processed diet overall that you would be able to spend less on groceries. You would be totally wrong. We try to eat organic when we can, but often the difference in price is just too astronomical to justify. So we wash things well and hope for the best. We do buy organic when we can and we try to always eat free-range eggs, but it can be tough to stomach the added cost of not poisoning yourself with chemicals!

Even feeding our cats a natural diet, a choice that we made, is costly. The healthy all-natural food we buy them is double the cost of the name brand stuff from the grocery store. But at least we know what every ingredient on the label actually is. We recently switched them to a corn-based litter too, which is more expensive, but doesn’t involve a whole lot of potentially toxic dust getting into their lungs and ours. Is it worth the cost? I think so, but as I move towards potential unemployment at the end of the month we may find ourselves letting them kick up the old, cheap dust again. We’ll see.

When we decided to start greening up our lifestyle as a whole, we found that it was equally as pricey. This weekend I bought a spiffy glass sandwich container with a BPA-free lid to replace my current plastic ones. It cost a cool $8.99 + HST. I could buy a whole box of the plastic ones for that price! We also switched our plastic water jug in the fridge for a glass one at the same time and, while it was a bit more affordable, we couldn’t find a glass one in the size we wanted for the price we were willing to pay, so 1L it is.

It isn’t lost on me that Shawn and I are in the enviable place of being able to afford these things. We can decide to get rid of our plastics and replace them with glass. Sure, it’s a slower process as we do things bit by bit, but we have the means to make that happen. We are also able to make the decision to buy organic bananas and all-natural cat food. We can choose to pay extra for organic pasta sauce in a glass jar and for organic milk. But what if we couldn’t? How unfair is it that so many people can’t afford to make healthy food and lifestyle decisions?  

There is something so wrong with the fact that heavily processed and unhealthy convenience foods are often cheaper than fresh, healthy food. Why is organic fruit so expensive with Fruit Roll Ups aren’t? The more I learn about this stuff the more I know that I need to do something to help bring about change on this issue. I’m not quite sure what just yet, but I’m working on it.